facebook mail
Prijava za klube

V luči številnih univerzitetnih afer, predvsem pa nedavnih dogodkov, ko smo na Univerzi v Mariboru priča poskusu sprememb statuta s strani rektorja (v želji po podaljšanju svojega delovnega razmerja), težnjam po podaljšanju mandata na Univerzi na Primorskem in obsodbi rektorja Univerze na Primorskem zvezi s spolnim nadlegovanjem zaposlene (čigar sodba sicer še ni pravnomočna), se študenti in študentke ponovno sprašujemo, kakšno stopnjo in obliko avtonomije si slovenske univerze zaslužijo. Ali so res zagotovljene primerna zakonitost, etičnost in akademska kultura?

8. maj 2017 – Namen Fundacije Študentski tolar, ki jo je pred desetimi leti ustanovil ŠOU v Ljubljani, je pomagati študentom v stiski in si prizadevati za izboljšanje socialnega položaja študentov. V te namene Fundacija Študentski tolar, Ustanova ŠOU v Ljubljani, tokrat podeljuje študentom nepovratne denarne pomoči v skupni višini 30.000 €. Sredstva za denarno pomoč je zagotovil ŠOU v Ljubljani. Predmet poziva je dodeljevanje nepovratne denarne pomoči študentom v socialni stiski. Študenti se na poziv lahko prijavijo najkasneje do 12. junija.

V četrtek, 4. 5. 2017, sta Študentski klub Sevnica in Marko Soršak Soki popestrila dogajanje na osnovni šoli, za nekaj trenutkov prekinila pouk ter učenkam in učencem podelila nova glasbila.

Ljubljana, 4. maj 2017 – Predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) bomo danes ob 12. uri pri predsedniku Državnega zbora RS dr. Milanu Brglezu vložili pobudo volivcem za predlog Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ). Skladno z zakonodajnim postopkom na ŠOS pričakujemo 60-dnevni rok za zbiranje podpisov 5.000 volivk in volivcev. ZUPŠ je zakon, s katerim posegamo v druge zakone, ki urejajo položaj študentov. Odpravlja določene sistemske pomanjkljivosti, zaradi katerih so prizadete najranljivejše skupine študentov, ter nekatere varčevalne ukrepe, s katerimi smo mladi v času varčevanja del bremen prevzeli nase. Glede na to, da se tudi drugi varčevalni ukrepi “odmrzujejo” se sprašujemo “Kaj pa mi?!”, in ker na vladni strani ni bilo posluha za nujne spremembe zakonov, s katerimi bi študente in dijake razbremenili, smo pripravili predlog ZUPŠ.

KŠŠ se je pridružil projektu 20 za 20 v Škofji Loki, kjer so se v sklopu koncertov, pod organizacijo različnih društev, zbirala sredstva za nakup glasbil za OŠ Škofja Loka – Mesto. Naš koncert je potekal 3. februarja, v MKC Pri Rdeči Ostrigi, nastopili pa so The WET, Attic Mist in FireSkulls. Glasbene dogodke v dobrodelni namen so organizirali tudi Agencija Koncerti, Zavod O in Loški Pub.

Na vrata trka prvomajski študijski oddih, ko veliko mladih pred prihajajočimi študijskimi obveznostmi pobegne na krajša potovanja v tujino. V maju pa bo v sklopu največje študentske prireditve pri nas pridih tujine mogoče začutiti tudi na sedmem otočku Škisove tržnice na Kardeljevi ploščadi. Mednarodni otok (ang. International Ocean) je tradicionalno namenjen spodbujanju medkulturnega dialoga med mladimi, izmenjavi raznovrstnih izkušenj in spoznavanju običajev mladih, ki so se na svojo študijsko pot podali v Slovenijo.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) 16. maja pripravlja tradicionalni »zaključek« študijskega leta – Lampiončke 2017. Dnevno dogajanje bo potekalo na zelenici pred Pedagoško fakulteto, osrednji večerni dogodek pa na travnati ploščadi ob UŠC Leona Štuklja, v študentskem naselju Gosposvetska. Tudi letos na glavnem odru številni znani glasbeni gostje, med drugimi srbska zasedba Zaa, Cover Lover, Magnifico in Big foot mama.

Klub študentov Lendava je tudi letos organiziral največjo vseštudentsko kulinarično prireditev - 14. Študentski Bogračfest. Potekal je 18. aprila na mariborski tržnici. Tudi letos je na tekmovanju sodelovala ekipa Zveze ŠKIS, ki je osvojila drugo mesto.

Ljubljana, 18. 4. 2017 – Zelenica Kardeljeve ploščadi se bo 11. maja spremenila v zbirališče študentov iz vse Slovenije. Za en dan in noč bo znova postala prizorišče največje prireditve za mlade pri nas - Škisove tržnice, ki tudi letos ponuja kvaliteten izbor domačih in tujih glasbenikov.

Ljubljana, 18. april 2017 – Jutri bo v Ljubljani potekal Shod za znanost, prvi tovrstni protestni shod znanstvenikov pri nas, ki sicer sledi globalnemu protestu »March for Science«. Znanstveniki posameznih držav s shodom opozarjajo na degradacijo znanosti, ki se kaže skozi odnos politike in oblasti – kot onemogočanje znanstvenega dela in tudi skozi nezadostno financiranje tega dela iz javnih sredstev. Ravno pomanjkanje sredstev za znanost je k protestu spodbudilo tudi slovenske znanstvenike, ki ji v prizadevanjih za povečanje javnega financiranja znanstveno-raziskovalnega dela podpirajo tudi na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Ob tem še posebej opozarjajo na nestabilno in negotovo financiranje študija in prvih zaposlitev mladih znanstvenikov, ki se s težavami soočajo že na začetku svoje samostojne raziskovalne poti. To pogosto odvrne najboljše, ali pa jih po drugi strani spodbudi, da priložnosti poiščejo v tujini.

FOTO utrinki