Kam po pomoč: razlika med psihologom, psihiatrom in psihoterapevtom

Čeprav je tema duševnega zdravja vedno bolj popularna in se o njej vedno več govori, na tem področju še vedno obstaja velika stigma. Ko je posameznik bolan, bo navadno poiskal pomoč zdravnika, ko pa pride do težav v duševnem zdravju, se veliko ljudi boji poiskati pomoč strokovnjaka. Eden izmed razlogov je tudi nepoznavanje profilov strokovnjakov, ki nam lahko pomagajo pri težavah na področju duševnega. Pogosto izraze psihiater, psiholog in psihoterapevt uporabljamo kot sopomenke, vendar vsak od teh strokovnjakov opravlja različno delo na področju duševnega zdravja. S pomočjo tega članka si lahko pomagate razjasniti razliko med temi tremi profili, kar je lahko prvi korak pri iskanju ustrezne pomoči.

Kdo je psiholog?

Psihologija preučuje ljudi: kako razmišljajo, kako delujejo, reagirajo in medsebojno delujejo. Ukvarja se z vsemi vidiki vedenja ter mislimi, občutki in motivacijo, ki so podlaga za takšno vedenje. V Sloveniji se psihologi izobražujejo na filozofskih fakultetah na oddelku za psihologijo, zaposlijo pa se lahko v šolah, vrtcih, zavodih, različnih podjetjih itd. Psihologi, ki opravijo specializacijo klinične psihologije, lahko delajo tudi s pacienti na področju zdravstva, kjer se ukvarja z osebnostnimi in duševnimi motnjami. Na psihologa se obrnemo v primeru vsakdanjih osebnih in duševnih stisk, k njemu pa nas lahko napoti osebni zdravnik. Zaradi visokih čakalnih dob se veliko ljudi odloči za samoplačniško zdravljenje.

Kdaj k psihiatru?

V primeru resnejših težav lahko psiholog poda oceno in mnenje, vendar ni zdravnik in ne more predpisovati zdravil. V tem primeru se lahko obrnemo na psihiatra, kamor nas napoti osebni zdravnik. Psihiatri najprej opravijo študij medicine, nato pa sledi še specializacija iz psihiatrije. Psihiatri so po navadi zaposleni v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, kliničnih centrih ter zasebnih ordinacijah. Na psihiatra se obrnemo v primeru resnejših duševnih težav (huda anksioznost, depresija, prisluhi itd.) ali pa osebnostnih motenj, ki jih lahko zdravimo z zdravili. Psihiatri so tako kot psihologi specializirani za preučevanje, diagnosticiranje, preprečevanje in zdravljenje čustvenih, duševnih, vedenjskih in razvojnih težav. Psihiatri diagnosticirajo duševne motnje in se osredotočajo na kemična neravnovesja v možganih. Lahko ocenijo tako duševne kot fizične učinke motnje. Psihiater v prvi vrsti ne nudi svetovanja in psihoterapije, temveč postavi diagnozo in pripravi načrt zdravljenja. Sicer lahko nudijo tudi nekaj svetovanja, vendar običajno psihiater pacienta napoti k psihologu ali terapevtu na dodatno svetovanje ali terapijo.

Na povezavi si lahko ogledate seznam zasebnih psihiatrov in psihologov s koncesijo.

V katerem primeru pa k psihoterapevtu?

Cilji psihoterapije se glede na različne pristope med seboj razlikujejo. Psihoterapevta lahko obiščemo npr. z namenom spreminjanja mišljenja, vedenja in čustvovanja ali pa predelovanja travm. Na psihoterapevta se lahko obrnemo sami, s partnerjem ali z družino. S psihoterapijo naslavljamo težave in stiske, ki jih nismo zmožni rešiti sami, s tem pa želimo doseči osebnostno rast.  Terapija je lahko kratkoročna ali dolgotrajna, odvisno od težave/diagnoze in njene resnosti.

Psihoterapijo večinoma nudijo psihologi in psihiatri, ki so opravili dodatna izobraževanja psihoterapije v sklopu fakultete ali strokovnega združenja. Med izvajalci psihoterapije pa lahko najdemo tudi mnogo drugih profilov, kot so npr. pedagogi, zakonski in družinski terapevti, socialni delavci, sociologi itd. Poznamo več različnih pristopov psihoterapije, ki naslavljajo različne težave in področja. Preden poiščemo pomoč psihoterapevta, je smiselno raziskati, katera oblika terapije bi bila najbolj učinkovita za naše potrebe. Nekatere izmed vrst, ki so najbolj znane, so kognitivno-vedenjska, relacijsko-zakonska, geštalt, družinska, logoterapija, psihoanalitična in psihodinamska terapija.

Področje psihoterapije je v Sloveniji zakonsko šibko opredeljeno, zato je pomembno, da se pozanimamo o izbranem psihoterapevtu, njegovi izobrazbi in kompetencah. K psihoterapevtu, za razliko od psihologa in psihiatra, ne moremo preko napotnice, saj se ta storitev opravlja izključno samoplačniško, cena ure pa se v povprečju giblje med 40 in 60 €.

Na spodnjih dveh povezavah lahko najdete seznam psihoterapevtov in njihovih terapevtskih pristopov.

Na portalu Ne boj se lahko najdete seznam terapevtov, ki v sklopu sodelovanja z društvom Dam nudijo brezplačno pomoč v primeru slabega finančnega stanja.

Čeprav so si opisani trije profili med seboj sorodni, lahko vidimo, da nam pomagajo reševati različne težave z različnimi pristopi. V kolikor še vedno niste prepričani, kateri izmed strokovnjakov bi vam lahko najbolj učinkovito pomagal, predlagamo, da se obrnete na svojega osebnega zdravnika, ki lahko izda tudi napotnico. Na povezavi pa lahko najdete tudi seznam telefonskih številk za psihosocialno pomoč, na katere se lahko obrnete v primeru stiske.

Odbor za socialo in zdravstvo Zveze ŠKIS