
Najpogostejša vprašanja in odgovori na temo študentskega dela
Kakšna je minimalna urna postavka?
Minimalna urna postavka je 6,17€ bruto, kar pomeni 5,21€ neto. Razlika med bruto in neto plačilom je 15,5%, ki jih plačaš za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Neto plača je torej tisti znesek, ki ga dobiš na svoj račun.
Kdaj moram dvigniti napotnico?
Študentska napotnica predstavlja pravno podlago, da lahko študentski servis sploh pravno ukrepa v imenu študenta. V kolikor študent ne naroči napotnice za delo, ki ga opravlja se to delo šteje kot delo na »črno«. Napotnica je pravna podlaga za delo prek študentskega servisa, zato se mora vedno dvigniti pred pričetkom dela. Pri Mjobu naročilo napotnice zelo olajšamo, saj študentje napotnico naročijo lahko preko spletne aplikacije Mjob. V primeru težav se študentje lahko obrnejo tudi na študentski servis, ki mu je izdal napotnico, saj lahko ta večkrat pripomore k ugodni rešitvi.
Koliko lahko zaslužim?
Zaslužek prek študentskega servisa ni omejen navzgor.
To pomeni, da lahko študent zasluži kolikor želi, le da bo pri višjem zaslužku moral plačati dohodnino.
Kdo lahko dela?
- Osnovnošolci, ki so zaključili osnovno šolo in se bodo vpisali na srednjo šolo: lahko prvič delajo prek študentskega servisa, ko dopolnijo 15 let
- Dijaki: Redni dijaki, ki imajo status dijaka v Sloveniji ali tujini in so dopolnili 15 let.
- Redni in izredni študentje: Študentje, ki imajo status rednega ali izrednega študenta v Sloveniji ali v tujini
- Udeleženci izobraževanja odraslih: izredni dijaki, ki so mlajši od 26 let,
se izobražujejo po javno veljavnih programih osnovnega, poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja,
niso v delovnem razmerju,
niso prijavljeni pri Zavodu za zaposlovanje kot brezposelne osebe,
se ne izobražujejo v skladu s predpisi o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti. - Tujci: tujci, ki v okviru mednarodnih izmenjalnih programov opravljajo študijske obveznosti v Sloveniji in tujci, ki študirajo v Sloveniji.
Vsa aktualna dela so objavljena na naši spletni strani mjob.si, za lažje brskanje pa ti priporočamo prenos mobilne aplikacije Mjob.
Najbolj vročo ponudbo del lahko spremljaš tudi na naših socialnih omrežjih: Facebook, Instagram
Na kaj moram biti pozoren pred pričetkom dela?
Študentom svetujemo, da se že pred začetkom dela z delodajalcem zelo natančno dogovorita o vseh pogojih dela:
- urni postavki (plačilo za uvajanje, plačilo za delo, način obračunavanja stimulativnega dela, rokovanju z denarjem, inventurni manko…),
- trajanju dela,
- zahtevah, dodatnih pogojih, internih pravilih v podjetju,
- roku, v katerem lahko pričakuje plačilo.
Med samim opravljanjem dela je koristno, da študentje vodijo natančno evidenco o opravljenih urah (po dnevih), fotokopirajo evidenco o prihodih in odhodih itd. Pred samim začetkom dela se na študentskem servisu Mjob lahko pozanimajo tudi, ali potencialni delodajalec redno plačuje. Študentje se tako lahko pred neplačniki zavarujejo že v sami fazi izbire delodajalca, in sicer s spremljanjem seznama neplačnikov, ki so objavljeni na različnih spletnih straneh.
Kje najdem delo?
Pri iskanju dela za študente je najpomembneje, da se osredotočiš na dela, ki te zanimajo, na podjetja, ki jim zaupaš oziroma na podjetja pri katerih bi se rad v prihodnosti tudi redno zaposlil. Študentje lahko preverijo ponudbo študentskih del na naši spletni strani prav tako pa si lahko dnevno ponudbo aktualnih študentskih del ogledajo na naših socialnih omrežjih Instagram in Facebook Mjob, kjer se za vsakogar nekaj najde.
Pri pripravi teksta nam je na pomoč priskočil Študentski servis Mjob.